Jak jsem minule sliboval tak v tomto článku najdete další techniky jak si vylepšit svou minulost.

Lítost

Nejvíce litujeme toho, co jsme v minulosti neudělali. Proč? Lidský mozek si totiž s tím co se neudálo neumí poradit.Jednání je pro něj jasné, má nějaký svůj konec. Když udělá člověk něco špatně, většinou toho chvíli lituje, někdy se poučí, ale hlavně jde dál.

A nejednání? Jak vypadá? jaký má konec? Příběh nejednání nemá žádný konec. Krásně to svádí k přežvykování, co by, kdyby…

4 hlavní lítosti umírajících lidí

1) Škoda, že jsem neměl odvahu žít svůj vlastní život.

Lidé nejčastěji litovali, že lidi podle očekávání druhých.

2) Škoda, že jsem neměl odvahu vyjádřit své pocity.

3) Škoda, že jsem nezůstal v kontaktu se svými přáteli.

4) Škoda, že jsem si nedovolil být šťastnější.

Jak vyřešit lítost?

Zamyslete se, zda by to čeho litujete ještě nešlo napravit. Např. napravte rozbité vztahy, začněte znovu studovat. Sepište si největší selhání. Lítost se sníží tím, že napíšete z každého selhání poučení. A dobrá zpráva je, že lítosti se dá i předcházet. Prostě udělejte to, nač myslíte, i když můžete udělat chyby.

Sebeospravedlňování

Tato technika je dvojsečná. Ve svém životě jsem potkal člověka, který při této činnosti dokázal velké věci.Až jsem se nestačil divit. Popřít vše co řekl, jen aby utišil své svědomí. K ničemu to nevedlo a místo štěstí je z něj troska.

Proto s touto technikou opatrně.

Jak na to?

Předně nelžeme, abychom si zachránili kůži, ale obelháváme POUZE sami sebe. Sebeospravedlňování je něco jiného než lhaní nebo hledání výmluv. Je silnější. Sami sobě namlouváme, že místo chyby jsme udělali dobrou věc. „Nemohl jsem udělat nic jiného“.

Pozor ať se nedostanete do stavu,  kdy zlehčujete své chyby, protože tím se vyhýbáte odpovědnosti, nepoučíte se a přichází ještě hlubší pád do problémů.

Správné sebeospravedlňování Vám umožní klidně spát bez špatného svědomí z toho, co jste v minulosti napáchali.

A o to jde být šťastnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *