Gestalt aneb princip jak vzniká první dojem

Přečtete větu na obrázku?

Jak je možné, že ji přečtete?

Zajímá Vás to? Čtěte dále!

 

gestalt

Jak je možné, že jste přečetli větu na obrázku? Váš mozek totiž při čtení věty uplatnil tzv. Gestalt.

Gestalt je výraz z němčiny, který v překladu znamená tvar, formu, vzhled. Hlavním cílem této funkce mozku je získat minimální dostatečné množství informací, které Vám stačí, abyste věděli, oč se jedná. Poté tyto informace díky asociacím porovnáváte s tím, co už znáte z dřívějška.

Chcete příklad?

Poznáváte tohoto pána?

zeman_1

 

Chcete další nápovědu?

zeman_2

Nepotřebujete všechny informace, abyste věděli vše co potřebujete vědět.

Další příklad

Jak se učí malé dítě rozeznávat kočku od psa? Nikdo mu nevysvětluje rozdíly mezi kočkou a psem. K tomu aby dítě rozlišilo kočku a psa mu postačí zvuky. Pejsek dělá haf haf a kočička mňau, mňau.

 

Kdy přichází ke slovu Gestalt?

Je to ve chvíli, kdy si vytváříme o druhém člověku první dojem. Lidé, kteří tvrdí, že na první dojem nedají, tak lžou. Všichni na něj dáme. Vy snad ne? První dojem se totiž vytváří v přední části mozku, která se vyvinula z čichového centra plazů. A staré instinky vítězí. Emočně stále přemýšlíme jako lovci mamutů, i když naše logické myšlení se vyvíjí strašně rychle.

Jak vzniká první dojem?

Když poprvé uvidíte člověka, tak během první půlminuty až minuty Váš mozek proskenuje celou Vaši minulost. Hledá podobnosti mezi člověkem, kterého jste právě potkali a lidmi, které se potkali již v minulosti. Pak na základě zkušeností, které jste s podobnými typy lidí měli, zaškatulkuje tohoto nového člověka.

Proč je první dojem důležitý?

Jednoduše protože člověk si nerad přiznává chybu. Každý z nás místo uznání chyby radši hledá potvrzení svého názoru. Proto  si často všímáme maličkostí, které náš názor potvrdí a nevnímáme si důležitých věcí, které jsou v rozporu s vytvořeným prvním dojmem.

Gestalt je tedy důležitou a každodenní součástí našich životů.

Jen málokdo ovšem zná princip Gestaltu a to jak vzniká první dojem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *